کمر درد, مقالات

گودی کمر ، نکات مهم برای کسانی که گودی کمر دارند

گودی کمر ( قوس کمر )، به انحنای شدید ستون فقرات گفته می شود. این تفاوت با منحنی های معمول ستون فقرات در نواحی گردنی, سینه ای و کمری متفاوت است, و تا حدی به گردن (در نزدیکی گردن) است. منحنی های طبیعی ستون فقرات, سر را روی لگن قرار می دهد و به عنوان جذب کننده شوک برای توزیع تنش مکانیکی در طول حرکت عمل می کنند.

گودی کمر

 

عوامل موثر بر گودی کمر:

برخی از فرایندهای بیماری می توانند بر انسجام ساختاری ستون فقرات تاثیر داشته باشند و به قوس کمر کمک کنند. همانطور که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت برخی علل شایع عبارتند از:کایفوز, چاقی و پوکی استخوان.

 • التهاب دیسکی، التهاب فضای دیسک بین مهرهاست.
 • کایفوز ممکن است پایین کمر را برای جبران عدم تعادل ایجاد شده توسط گودی کمر در سطح بالاتری از ستون فقرات فشار دهد.
 • چاقی ممکن است باعث خم شدن افراد به سمت عقب برای بهبود تعادل شود. این، تاثیر منفی روی وضعیت بدنی دارد.
 • پوکی استخوان یک بیماری تراکم استخوانی است که ممکن است باعث شل شدن استخوان شود و انسجام ساختاری ستون فقرات را به خطر می اندازد.
 • اسپوندیلولیستیس وقتی رخ می دهد که یک مهره به سمت جلو می رود, معمولاً در ستون فقرات کمری قرار می گیرد.

علت گودی کمر چیست؟

علل معمول قوس کمر :

چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته شده است گودی کمر می تواند بر افراد در هر سنی تاثیر بگذارد که شرایط و عوامل مشخصی می توانند خطر گودی کمر را افزایش دهند. مانند:

اسپوندیلولیستیس:

اسپوندیلولیستیس یک بیماری ستون فقراتی است که در آن یکی از مهره های کمر به سمت استخوانی پایین برود. معمولاً با درمان یا جراحی خوب می شود.

آکوندروپلازی:

آکوندروپلازی یکی از شایع ترین عارضه کوتولگی است.

پوکی استخوان:

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که باعث از بین رفتن تراکم استخوان می شود که خطر شکستگی شما را افزایش می دهد.

استئوسارکوم:

استئوسارکوم یک سرطان استخوانی است که در نزدیکی زانو, یا استخوان بازوی بالایی نزدیک شانه ایجاد می شود.

چاقی:

چاقی یک بیماری همه گیر در جهان است که افراد را در معرض خطر بیماری های جدی مانند دیابت نوع, بیماری قلبی, و سرطان قرار می دهد.

انواع گودی کمر چیست؟

قوس کمر در پایین کمر:

گودی کمر در پایین کمر یا ستون فقرات رایج ترین نوع است. راحت ترین راه برای بررسی این وضعیت این است که به پشت خود بر روی یک سطح صاف دراز بکشید. شما باید بتوانید دست خود را زیر قسمت کمر خود قرار دهید. شخصی که گودی کمر دارد، فضای زیادی بین کمر و سطح زمین خواهد داشت.

گودی مهره های گردنی:

در ستون فقرات سالم، گردن شما باید به شکل C بسیار بزرگ باشد و منحنی به پشت گردن شما اشاره می کند. گودی مهره های گردنی زمانی اتفاق می افتد که ستون فقرات شما در ناحیه گردن معمولاً همان طور که باید خم نمی شود. می تواند به این معنی باشد:

*منحنی زیادی وجود دارد. این منحنی در جهت غلطی وجود دارد و همچنین گودی گردن نیز نامیده می شود. این منحنی به سمت راست حرکت کرده است. این منحنی به سمت چپ کشیده شده است.

انواع گودی کمر

چند نوع گودی کمر وجود دارد؟

علائم قوس کمر چیست؟

طبق آنچه در این بخش مهم از سلامت نمناک برای افراد دچار گودی کمر عنوان شده است معمول ترین علائم گودی کمر درد ماهیچه ای است. وقتی ستون فقرات شما به طور غیر عادی خم می شود، ماهیچه هایتان به جهت های مختلف کشیده می شوند و باعث می شوند که منقبض یا منبسط شوند.

اگر گودی گردنی دارید، درد می تواند به گردن، شانه ها و پشت گردن شما کشیده شود. همچنین ممکن است محدود شدن حرکت گردن و یا کمرتان را نیز تجربه کنید. می توانید با دراز کشیدن روی یک سطح صاف و چک کردن فضای بین انحنای گردن و کمر و زمین خودتان را چک کنید.

اگر علائم دیگری را تجربه می کنید، با پزشک قرار ملاقات بگذارید، مثل:

 • بی حسی
 • سوزش
 • دردهایی با شوک الکتریکی
 • ضعف در کنترل مثانه
 • ضعف
 • مشکل حفظ کنترل ماهیچه

قوس کمرکودکان:

اغلب, گودی کمر در کودکان بدون هیچ علت شناخته شده ظاهر می شود. این اتفاق زمانی می افتد که ماهیچه های دور باسن کودک شما ضعیف یا سفت و سخت می شوند. گودی کمر به طور معمول با رشد کودکان خود اصلاح می شود.

همچنین قوس کمر می تواند نشانه یک نابجایی باسن باشد, به خصوص اگر کودکتان با ماشین تصادف کرده و یا جایی افتاده باشد. شرایط دیگری که می تواند باعث افزایش گودی کمر در کودکان شود, معمولاً به سیستم عصبی و مشکلات عضلانی مربوط می شود. این شرایط نادر هستند، مثل:

فلج مغزی:

مینولومینگوسئل، یک حالت ارثی که در آن نخاع دارای شکافی در استخوان های کمر هستند. دیستروفی عضلانی, گروهی از اختلالات ارثی که باعث ضعف عضلانی می شوند. آتروفی عضلانی ستون فقرات, بیماری ارثی که باعث حرکات غیرارادی می شود. آرتروگریپوزیس، یک مشکل که در هنگام تولد رخ می دهد، جایی که مفاصل می توانند به اندازه طبیعی حرکت کنند.

گودی کمر در زنان باردار:

همانطور که در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم بسیاری از زنان باردار از درد کمر رنج می برند و نشانه های گودی کمر, شکم برآمده و باسن را دارند. اما تحقیقات نشان می دهد که قوس کمر در دوران بارداری در واقع ستون فقرات شما است تا مرکز ثقل شما را تغییر دهد. درد کلی ممکن است به خاطر تغییر جریان خون در بدن شما باشد و درد به احتمال زیاد بعد از زایمان برطرف می شود.

گودی کمر در زنان

علت گودی کمر در زنان باردار

تشخیص گودی کمر چگونه است؟

پزشک شما به سوابق پزشکی نگاه خواهد کرد, معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و از علائم دیگر برای کمک به تعیین میزان قوس کمرتان استفاده می کند. آن ها این موارد را بررسی می کنند:

 • این که آیا گودی کمرتان انعطاف پذیر است یا خیر
 • اندازه میزان دامنه حرکتی شما
 • ستون فقرات شما هم تراز است یا خیر
 • آیا ناهنجاری های دیگری هم وجود دارد یا خیر

همچنین ممکن است این سوالات را بپرسد:

 • کی متوجه انحنای زیادی کمرتان شدید؟
 • آیا این منحنی بدتر شده است،
 • آیا منحنیتان تغییر شکل داده است؟
 • درد دارید؟

بعد از اینها, پزشک آزمایش ها را ترتیب خواهد داد, از جمله اشعه ایکس از ستون فقرات شما برای دیدن زاویه انحنای کمر.

چگونه می توان قوس کمر را درمان کرد؟

بیشتر افراد دارای گودی کمر نیاز به درمان پزشکی ندارند مگر اینکه موردشان شدید باشد. درمان گودی کمر بستگی به این دارد که گودی شما چقدر شدید است و نشانه های دیگری وجود دارد یا خیر. گزینه های درمان شامل:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *